Nasz katechetka Mirosława Lechowska została odznaczona Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”


Mirosława Lechowska została odznaczona Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Medal nadawany jest osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Wręczenie odznaczenia odbyło się podczas uroczystości 25-lecia Fundacji im. Władysława Stanisława Reymonta w Lipcach Reymontowskich.

Mirosława Lechowska jest nauczycielką od 1995 r., mieszka i pracuje w Brzezinach. Pracę w oświacie łączy z upowszechnianiem kultury, w szczególności z udostępnianiem wartości kultury narodowej i światowej dzieciom i młodzieży, które uczy. Nieustannie pracuje nad włączaniem młodego odbiorcy do aktywnego i twórczego uczestniczenia w życiu kulturalnym kraju, regionu, środowiska lokalnego, zwłaszcza w społecznym ruchu kulturalnym, a także na kultywowaniu i rozwijaniu regionalnych tradycji kulturalnych, twórczości ludowej i folkloru.

Jest twórczynią ruchu reymontowskiego na ziemi brzezińskiej i współtwórczynią ogólnopolskiego dzieła jednoczenia szkół i organizacji reymontowskich. Obecnie jej działalność ma zasięg ogólnopolski oraz międzynarodowy. Od roku 2017r. jest Przewodniczącą Ogólnopolskiego Klubu Szkół Reymontowskich i jego Rady Programowej, od 2019 r. Członkiem Zarządu Fundacji im. Wł. St. Reymonta w Lipcach Reymontowskich oraz od roku 2021 Wiceprezeską Stowarzyszenia „Nasz Reymont”. Głównym celem tych działalności jest popularyzacja twórczości Wł. St. Reymonta w kraju i zagranicą, promowanie młodych pisarzy wywodzących się ze środowisk wiejskich oraz popularyzowanie ich twórczości, inicjowanie prac naukowo-badawczych o życiu i twórczości Wł. St. Reymonta, wspieranie samorządowych inicjatyw społecznych, oświatowych, kulturalnych i gospodarczych.

W ramach współpracy z Fundacją im. Wł. Reymonta / The W. Reymont Foundation z Toronto w Kanadzie promuje polską historię, twórczość młodych talentów, idee reymontowskie, patriotyzm wśród polonii kanadyjskiej. Swoją działalnością w ruchu reymontowskim integruje szkoły noszące imię patrona Wł. St. Reymonta. Podczas Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „Mówimy Reymontem” popularyzuje twórczość laureata literackiej Nagrody Nobla Wł. St. Reymonta, promuje rozwijanie uzdolnień i doskonalenie umiejętności recytatorskich uczniów polskich szkół reymontowskich oraz rozbudzanie wrażliwości na piękno literatury polskiej, a w szczególności na dzieła piewcy wsi polskiej, promuje młode talenty, jest członkiem jury międzynarodowych konkursów recytatorskich, zachęca do poszerzania wiedzy o życiu i twórczości wspólnego patrona oraz kultywuje współpracę z Fundacjami im. Wł. St. Reymonta z Polski i z Kanady. W ramach tej współpracy 40 dzieci i młodzieży z Polski miało możliwość odwiedzić Kanadę, nawiązać przyjaźnie i być ambasadorem swoich szkół i Polski. 40 młodych ludzi, laureatów kanadyjskiego Konkursu Recytatorskiego Fundacji Władysława Reymonta im. Marii i Czesława Sadowskich z Kanady gościło w Polsce.

Za swoją działalność była wielokrotnie nagradzana przez dyrektorów szkół w Brzezinach za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej, opiekuńczej; wyróżniono jej działalność w Kanadzie w 2020 r. Medalem Fundacji im. Wł. Reymonta, który przyznawany jest przez Kuratorium Fundacji osobom indywidualnym bądź organizacjom wybitnie zasłużonym na polu społecznym, kulturalnym i oświatowym wśród społeczności polsko-kanadyjskiej w Kanadzie i Polsce oraz w 2022r. Medalem wydanym z okazji 50-lecia Fundacji w Kanadzie. Jest również Członkiem Honorowym Fundacji im. Wł. Reymonta w Kanadzie.

Mirosława Lechowska, która od 1995r. uczy dzieci i młodzież dzieli się doświadczeniem, szerzy patriotyzm na polskiej ziemi i wśród polonii kanadyjskiej. Jest inicjatorką, ambasadorką Ogólnopolskich Spotkań Rodziny Reymontowskiej w ramach Ogólnopolskich Zlotów Szkół Reymontowskich.

Jest współtwórczynią, animatorką i reżyserką Orszaku Trzech Króli na ziemi brzezińskiej, podczas którego młodzież i dorośli włączają się twórczo, odgrywając sceny teatralne.