28 kwietnia 2016 r. w Łódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego odbyła się konferencja dla nauczycieli religii „Praca z uczniem o szczególnych potrzebach edukacyjnych”.


28 kwietnia 2016 r. w Łódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego odbyła się konferencja dla nauczycieli religii „Praca z uczniem o szczególnych potrzebach edukacyjnych”.

Istnieje pilna potrzeba ciągłego dostosowywania warsztatu pracy do potrzeb uczniów, którzy mają różnego rodzaju problemy w uczeniu się. Wielu katechetów pracuje w szkołach specjalnych, w szkołach lub klasach integracyjnych. Nieustannie spotykamy się też z uczniami mającymi orzeczenia przychodni pedagogicznych mówiące o konieczności dostosowania zakresu materiału lub tempa pracy do indywidualnych możliwości. Szukanie właściwych metod pracy jest więc pilną potrzebą.

Konferencję rozpoczął ks. dr Marcin Wojtasik -wiceprzewodniczący Wydziału Katechetycznego, który wprowadził nas w jej tematykę.

Następnie pani mgr Aneta Madziara, kierownik Ośrodka Jakości i Zarządzania ŁCDNiKP, mówiła o typowych trudnościach w nauce i specyfice pracy z uczniami dotkniętymi różnego rodzaju schorzeniami. Aspirant sztabowy, dr nauk społecznych Piotr Szpakowski, wykładowca w Akademii Humanistyczno–Ekonomicznej w Łodzi zaprezentował metody resocjalizacji uczniów sprawiających specyficzne trudności w nauce. Jego wykład spotkał się dużym zainteresowaniem, słuchacze dzielili się swoimi kłopotami i zadali wiele pytań.

Po przerwie głos zabierali nauczyciele ze szkół specjalnych. Pani mgr Hanna Jastrzębska-Gzella, pracująca z dziećmi niepełnosprawnymi mówiła o swoich doświadczeniach w stosowaniu metody dramy. Jej wystąpienie zatytułowane Ja, ty, my, świat. Drama w edukacji uczniów niepełnosprawnych nawiązywało do przedstawień z udziałem uczniów. Pan mgr lic. Wiesław Raczyński, katecheta w Zespole Szkół Specjalnych nr 4 w Konstantynowie Łódzkim oraz Integracyjnej Szkole Podstawowej nr 67 w Łodzi mówił o efektach stosowanej przez niego terapii behawioralnej, a pani mgr Iwona Kaftan, katechetka w Zespole Szkół Specjalnych nr 6 w Łodzi o metodzie ośrodków pracy w nauczaniu religii dzieci upośledzonych umysłowo.

Na zakończenie pani mgr Wiesława Woźniak, katechetka w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 3 w Łodzi podzieliła się swoimi doświadczeniami dobrych praktyk w codziennej pracy.

Tegoroczna konferencja dla katechetów cieszyła się sporym zainteresowaniem. Istnieje pilna potrzeba prezentowania skutecznych sposobów radzenia sobie w obiektywnie trudnych sytuacjach.

11 DSCF2454DSCF2457DSCF2460DSCF2463DSCF2465